Head image - casponline.cz
Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro veřejnost > Často kladené dotazy

Často kladené dotazy

Často kladené dotazy
  • 1. Co jsou doplňky stravy?

Doplňky stravy (DS) patří mezi potraviny. A to potraviny s vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. DS byly vyrobeny, aby doplnily běžnou stravu spotřebitele tak, že příznivě ovlivní jeho zdravotní stav.

Ovšem forma, jakou běžně DS mají, je velmi odlišuje od ostatních druhů potravin ( tj. forma kapslí či tobolek, pastilek, tablet, dražé, sáčků s práškem, ampulek s tekutinou, kapek nebo jiných jednoduchých forem). Tuto formu mají proto, aby bylo možno je snadno konzumovat v malých, odměřených množstvích.

  • 2. Proč je vhodné je brát?

Stovky milionů lidí na celém světě berou DS pravidelně z mnoha různých důvodů, ale tím nejdůležitějším je udržení dobrého zdraví. Stále více vědeckých důkazů potvrzuje úlohu DS v předcházení riziku určitých onemocnění.

  • 3. Kde lze doplňky stravy koupit?

Doplňky stravy se prodávají v lékárnách, ale i mimo ně, např. v drogeriích, supermarketech, speciálních sítích prodejen...

  • 4. Je rozdíl mezi přírodními a uměle vyrobenými přípravky?

Mnoho vitaminů a minerálů je možno již nyní uměle syntetizovat a v mnoha případech jsou syntetické a přírodní formy chemicky totožné. To znamená, že lidské tělo je schopno přijmout obě formy stejně dobře. Jen v některých případech je přírodní forma vitaminu účinněji vstřebávána a metabolizována.

  • 5. Je bezpečné prodávat doplňky stravy obsahující vysoké dávky vitaminů a minerálů?

Mnoho vitaminů jako např. Vitamin B1, B2, B12, biotin a kyselina pantotenová mohou být konzumovány v relativně vysokých dávkách bez žádných vedlejších účinky. Jiné vitaminy, ty rozpustné v tucích, jako je vitamin A, D, E a K je třeba užívat s větší opatrností zejména určitými skupinami lidí. Tento fakt výrobci respektují při tvorbě složení svých výrobků a také praktičtí lékaři často upozorňují na jejich vhodné dávkování.

  • 6. Jakému způsobu kontroly kvality výroby podléhají doplňky stravy

Vzhledem k tomu, že doplňky stravy jsou specifickou kategorií potravin, podléhá jejich výroba přísné kontrole stejně jako výroba potravin. Navíc velká část výrobců vyrábí doplňky stravy podle přísných pravidel tzv.“správné výrobní praxe“ (SVP) používaných ve farmacii.

  • 7. Jsou u nás doplňky stravy schvalovány a kontrolovány státními úřady?

Doplňky stravy, které obsahují pouze vitaminy a minerály a některé velmi běžné látky jako je lecitin, koenzym Q10, kreatin, karoteny, včelí pyl, mateří kašička, propolis, řasy a mléčné bakterie nepodléhají složitému schvalování. Před jejich uvedením na trh je třeba tento fakt pouze oznámit na Ministerstvo zdravotnictví.

Složitější výrobky obsahující například rostlinné extrakty nebo některé méně tradiční látky se musí napřed nechat odborně posoudit Státním zdravotním ústavem a až poté lze získat povolení k prodeji na Ministerstvu zdravotnictví. Kontrolu výrobkům, které už byly uvedeny na náš trh, provádí namátkově Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Loading...

Pro veřejnost