Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro veřejnost > Tiskové zprávy > Obohacení stravy na míru? Poraďte se s odborníkem!

Obohacení stravy na míru? Poraďte se s odborníkem!

26.2.2008

Neustále se prodlužující délka života znamená nejen vyšší aktivitu, ale také značné riziko civilizačních chorob. Přibývá lidí vyznávajících zásady zdravého životního stylu, ke kterému neodmyslitelně patří i obohacování jídelníčku doplňky stravy.

 

 Vrozené choroby, znečištěné životní prostředí a stres znamenají pro lidské tělo obrovskou zátěž. Účinnou cestou, jak negativní vlivy omezit, je zvýšení příjmu látek chránících organismus. „Namísto bezhlavého nákupu obrovského množství preparátů je dobré poradit se s odborníky, které látky a v jakém množství je třeba tělu dodat. Konzultace s lékařem, lékárníkem nebo nutričním specialistou pomůže najít optimální kombinaci potřebných látek. Tím je zaručeno, že tělo dostane, co mu chybí a nebude přesycováno nepotřebnými látkami,“ radí výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Ing. Bohumil Hlavatý.

„Obohacením jídelníčku o doplňky stravy lze snížit rizikové faktory přispívající ke vzniku řady chorob,“ říká Prof. MUDr. RNDr. Vilím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci. Účinek doplňků stravy na naše zdraví vnímá také dermatoložka MUDr. Jiřina Cabalová. „Vhodně zvolené doplňky stravy zvyšují obranyschopnost organismu, zpomalují stárnutí buněk a zvyšují schopnost organismu zvládat stresové situace a nepříznivé vlivy životního prostředí,“ vysvětluje Cabalová.

Doplňky stravy však nelze brát jako spásu, cesta ke zdraví je složitější. „Přestože doplňky stravy mají prokazatelně pozitivní účinky, komplexní prevence vyžaduje zdravé stravování zdravý životní styl,“ vysvětluje Prof. Šimánek. Podle Šimánka nelze doplňky stravy chápat jako léčiva. Pokud je pacient nemocný, musí vyhledat pomoc lékaře. Doplňky stravy totiž pomáhají posilovat organismus, angínu ale nevyléčí.

A pro koho jsou doplňky stravy určeny? „Doporučuji je zejména lidem žijícím ve velkých městech, kuřákům, lidem pracujícím ve stresu a seniorům,“ dodává Prof. Vilím Šimánek k rizikovým skupinám.

 

 

 

 

 

 

Loading...

Tiskové zprávy