Head image - casponline.cz
Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro média > Napsali o nás > Blesk zdraví - 30 nejdůležitějších vitamínů a minerálů

Blesk zdraví - 30 nejdůležitějších vitamínů a minerálů

25.2.2009

Někteří je vynáší do nebes, jiní zatracují, protože jsou prý k ničemu. Doplňky stravy nejsou sice zázračné, ale přesto jsou pro tělo v určitých fázích života potřebné. Ne vždy jsme schopni získat vitaminy nebo minerály z potravy, a proto je musíme doplnit jinou cestou. Například ve formě kapslí, tabletek. Jaký je jejich význam pro organismus a nenesou s sebou nějaká rizika?

 

Hned na úvod jedno vysvětlení: doplňky stravy nejsou v žádném případě léky, které by vám měly ulevit od bolesti, nebo zlepšovaly zdravotní stav. Jasný rozdíl mezi nimi vysvětluje přední český odborník na potravinové doplňky, prof. Vilím Šimánek. „Lék má na organismus léčebný účinek, zbavuje tělo akutních obtíží, ale také má v řadě případů i účinky nežádoucí. Doplňkem stravy se pak rozumí buď celá rostlina, nebo její část, jež může zlepšovat zdravotní stav. Nemá vykazovat terapeutické účinky a pozitivní vliv se projeví až po delší době užívání, cca 3 měsících.“ Když budete mít například chřipku, léky vám ji pomohou vyléčit, doplňky stravy organismus v období viróz naopak pomáhají posílit.

Těhotné potřebují kyselinu listovou

V období těhotenství jsou vitaminy a minerály pro tělo nepostradatelné. Vždyť z potravin si potřebné látky berou hned dva. Jídelníček všech budoucích maminek by měl proto být vyvážený. Obecně se doporučuje, aby ženy přijímaly více kyseliny listové, která je obsažena v brokolici, špenátu nebo kapustě. Je známo, že se tato látka podílí na vývoji nervové soustavy plodu a rovněž je prevencí proti vývojovým vadám mozku a míchy. Těhulky by neměly ani zapomínat na ryby, zejména mořské. Jsou bohaté na jód. Až třikrát by se během týdne měly objevit na talíři. Pokud budete kupovat doplňky stravy, poraďte se o jejich užívání s lékařem.

Po čtyřicítce si hlídejte stravu!

Důležité látky mohou chybět ženám v době přechodu. Vzhledem k tomu, že ve vyšším věku mají lidé problémy s pamětí a koncentrací, může pomoci látka leticin. Patří do skupiny tuků, ale významně se podílí na fungování mozku. Při problémech se studenýma nohama a celkovou únavou můžete do stravy zahrnout přípravky s výtažky jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba). Srdce posílí koenzym Q10, který chrání buňky srdečního svalu. Po čtyřicítce už také trpí klouby, a tak je vhodné poradit se o užívání přípravků s glukosaminem, který regeneruje kloubní chrupavky.

Vegetariáni také strádají

Pokud jste vegetariáni, je téměř stoprocentně jisté, že vám chybí vitamin B12. Doplnit se dá ale sladkovodní řasou chlorellou. Obsahuje až 20 různých vitaminů a minerálů. Pročistí vaše tělo a také posílí imunitu. Zpomaluje stárnutí. Ze stopových prvků je třeba doplnit železo. Je totiž důležitou součástí hemoglobinu, který zajišťuje přenos kyslíku do všech tělesných buněk, zvyšuje odolnost a brání únavě. Jeho absence může způsobit chudokrevnost.
POKRAČOVÁNÍ NA STRANĚ 8

***

Kdy jsou
doplňky stravy
vhodné?
• Při sportu
• Při nemoci
• Při stresu
• Při hubnutí
• V těhotenství
• V menopauze
• U kuřáků

VITAMINY
Společně s bílkovinami, cukry a tuky patří k základním složkám lidské potravy. Hrají významnou roli při procesech vstřebávání a výměny látek. Jejich nedostatek v těle se označuje jako hypovitaminóza a tělo může začít vysílat negativní signály v podobě poruch organismu. Jsou důležité pro správné fungování orgánů, slouží jako prevence onemocnění, zpomalují stárnutí a posilují imunitní systém.

STOPOVÉ PRVKY A MINERÁLY
Patří vedle vitaminů k důležitým látkám v našem těle. Tělo si neumí samo vyrobit, a tak je musí získávat ze stravy. Pokud se vyváženě stravujete, nemusíte mít strach, že byste některý minerál v těle postrádali, snad kromě jódu, zinku a železa. Dodáváte-li je ve formě doplňků stravy, je vhodné, abyste se o jejich užívání raději informovali u lékaře či lékárníka.

PROČ JSOU NEZBYTNÉ

Vitamin A
Je důležitý pro dobrý zrak. Najdete ho zejména v mrkvi, rybím tuku, špenátu a v játrech.

Vitamin D
Udržuje silné kosti a zdravé zuby. V letních měsících se v těle díky slunečnímu záření tvoří sám, v zimě jej získáte z potravy, hlavně ryb – například z makrel, lososa nebo sledě.

Jód
Je nezbytnou součástí hormonů štítné žlázy, pokud v těle chybí, cítíte se unavení. Zařaďte do jídelníčku mořské ryby a plody.

Vitamin B1
Posiluje srdce a podporuje paměť, používá se jako prevence oparů. Největším jeho zdrojem jsou luštěniny, ořechy, droždí.

Vitamin C
Zvyšuje obranyschopnost organismu, zkracuje průběh nachlazení, působí preventivně proti šedému zákalu a srdečním nemocem. Céčko získáte z citrusových plodů, šípků, černého rybízu

Vápník
Je základním stavebním kamenem kostí a zubů, důležitý je pro prevenci osteoporózy. Pijte mléko a jezte mléčné výrobky.

Hořčík
Je nezbytný pro správnou funkci svalů. Pokud je ho nedostatek, projeví se křečemi v dolních končetinách. Velké množství hořčíku je celozrnných potravinách, mandlích, lískových oříšcích, ovesných vločkách.

Foto autor| FOTO – PROFIMEDIA. CZ, SCOM, ABL, ZDROJ: WWW. PACIENT. CZ

Loading...

Napsali o nás