Head image - casponline.cz
Jste zde: Domácí stránka |
ČASP - online > Pro média > Napsali o nás > Investice do zdraví v pozdějším věku zásadně ovlivní kvalitu stáří

Investice do zdraví v pozdějším věku zásadně ovlivní kvalitu stáří

22.8.2009 Stárnoucímu organizmu je obtížné dodat potřebné živiny z přirozených zdrojů. Na mezery ve stravě přesněji zacílí doplňky stravy.

Moderní medicína nám umožňuje déle žít plnohodnotné životy. Na dříve neléčitelné nemoci dnes existují účinné léky. Průměrný věk, jehož se dožíváme, pozvolna narůstá. Jedním z důsledků moderního světa je ale stárnutí populace. Počet lidí v důchodovém věku roste, jejich příjmy ale neúměrně klesají. Otázka péče o vlastní zdraví, která lidem v produktivním věku přijde malicherná, je u seniorů zcela zásadní a s ubývajícími financemi je její řešení stále obtížnější.

 

Organizmus starších lidí slábne a potřebuje důkladnou péči

S přibývajícím věkem musí být lidé na své zdraví opatrnější a více o sebe pečovat. Kosti ztrácejí vápník, řídnou a zvyšuje se nebezpečí zlomenin, které se ve vyšším věku navíc obtížně hojí právě kvůli nedostatku vápníku v kostech a vitamínu D. Postupně slábne zrak a při nedostatku antioxidantů (například vitamíny A, E, C, zinek, selen) roste riziko vzniku makulární degenerace a šedého zákalu. Srdce je pod větší zátěží, každá větší námaha ho rozbuší. Mozek vyžaduje stálé cvičení, jinak začne „lenivět“. Imunitní systém ztrácí svoji schopnost bojovat proti infekčním onemocněním, výsledkem jsou časté nemoci. Kvůli narůstajícím rizikům ohrožujícím zdraví by měli starší lidé zásadně dbát o to, aby měli pestrou a plnohodnotnou stravu, která by jim dodala potřebné živiny.

 

Chutná strava není vždy zdravá

Nejen senioři, ale každý z nás si rád koupí to, co mu chutná. „U seniorů se těší velké oblibě potraviny, které patřily v minulosti na sváteční tabuli. Například uzeniny, vepřové a hovězí maso a další vydatné potraviny. Kromě nevhodné skladby stravy mnoha seniorům škodí to, že kvůli nízkým příjmům nakupují potraviny co nejlevnější, bez ohledu na kvalitu,“ říká výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Ing. Bohumil Hlavatý. Strava bohatá na tuk však tělu nedodává dostatek vitaminů, minerálů, vlákniny a dalších látek nezbytných pro naše zdraví.  „Vyvážená a pestrá strava předpokládá dostatek ovoce a zeleniny. Důležitá je harmonie cukrů, bílkovin i tuků. Na jídelníčku by nemělo chybět maso a kvůli jódu a prospěšným omega-3 mastným kyselinám i ryby. „Levné uzeniny obsahující více tuku než masa by se v jídelníčku neměly objevit vůbec, nebo jen opravdu výjimečně,“ radí Bohumil Hlavatý. Podle jeho názoru je relativně dostupnou alternativou ovoce a zelenina pěstované v našich zeměpisných šířkách. „Ne každý člověk má na to, aby si kupoval dovážené exotické ovoce. I v Česku ale přirozeně roste pestré množství ovoce a zeleniny,“ uvádí Bohumil Hlavatý.

 

Zdraví máme jen jedno, investujme do něj

Získání potřebných látek, byť i z pestré stravy, je ale ve vyšším věku problematické. Organizmus seniorů pracuje pomaleji a nedokáže dostatečně vstřebat dodané živiny. Navíc pestrá strava zatěžuje už tak napjatý rozpočet domácnosti, který se musí vypořádat s narůstajícími cenami za energii, nájem a v neposlední řadě i za léky. Investice do zdraví by přitom měla být na prvním místě. „Zdraví máme jen jedno a tak bychom k němu měli přistupovat. Důležité živiny v potřebném množství můžete tělu dodat pomocí doplňků stravy. Zeptejte se na radu svého lékaře či lékárníka, který doporučí nejvhodnější přípravek,“radí Bohumil Hlavatý.

 

Zdravotní problémProspěšná látka
Klouby, kostiVitamín D, vápník, chondroitin sulfát, glukosamin sulfát
Srdce, cévyKoenzym Q10, omega-3 nenasycené mastné kyseliny
očiAntioxidanty (vitamín A, vitamín E, vitamín C, zinek, selen)
Vysoký cholesterolOmega-3 nenasycené mastné kyseliny, omega-6 nenasycené mastné kyseliny
Loading...

Napsali o nás