31.1.2009
Pokud nejste proti chřipce očkovaní, zázračný lék pro vás není. Žádná zázračná kombinace vitaminů neexistuje. Vhodné je nicméně užívat vitamin C, pokud ho nemáte dostatek ve stravě. "Medicínou založenou na důkazech je doporučováno preventivně užívat nejméně 200 miligramů vitaminu C denně," vysvětluje Vilím Šimánek, expert na chřipku a potravinové doplňky. "Sám bych doporučil ty přípravky, kdy je vitamin C v kombinaci s bioflavonoidy," dodává.
Užitečný také může být selen a zinek. Pacientovi se srdečními
problémy doporučil odborník vyváženou stravu, a navíc omega-3
polynenasycené kyseliny a 30 miligramů koenzymu Q10 denně. Hodit se
mohou i přípravky obsahující extrakt z třaptky (echinacey).
Pro nejúčinnější využití vitaminů doporučuje Šimánek, aby lidé zeleninu jedli šetrně uvařenou. Dlouhým vařením se totiž živiny znehodnocují, a naopak ze zeleniny zcela syrové tělo nedokáže všechny vitaminy využít.
Odpočívat a otužovat se
Pokud se bojíte o své děti, myslete především na jejich stravu. "Jestliže jsou děti zdravé, doporučil bych normální stravu (ovoce, upravenou zeleninu) a mléčné výrobky, které obsahují probiotické bakterie. Pak spánek, otužování a dostatek pohybu," napsal v rozhovoru Šimánek.
Obavám nemusí propadat ani těhotné nebo kojící maminky. Jejich imunitní systém by měl miminko před nákazou ochránit. "Chraňte se před stresovými situacemi a dodržujte pestré složení stravy. Omezení pobytu na místech, kde je větší počet lidí, je rovněž žádoucí," radí Šimánek.
Co když už onemocním?
Pokud už by vás chřipka postihla, může se kromě tradičních příznaků – až čtyřicetistupňové horečky, třesavky a zimnice, únavy a nevolnosti, bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů, světloplachosti - projevit i střevními problémy.
Není kvůli nic třeba propadat panice. "Klid na lůžku, tekutiny a lehká strava jsou při lehkém průběhu onemocnění postačující. Komplikovanější průběh vyžaduje návštěvu lékaře," radí Šimánek.
Na samotnou léčbu "tradiční" chřipky pak může docela dobře zabrat paracetamol pro snížení horečky a přípravek na vykašlávání.
Všechny odpovědi Vilíma Šimánka, experta z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci a České asociace pro speciální potraviny, z ON-LINE rozhovoru si můžete přečíst pod následujícím odkazem.
Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny
Javorová 1006
251 68 Sulice Hlubočinka
Tato adrese je i adresou fakturační.
Tel: +420 606 655 240
Email: info@casponline.cz